Jednotlivé fáze saunování

Úkony každé fáze stojí vůči sobě v určitém kontrastu a má tedy i rozdílný fyziologický účinek na dítě. Platí hlavní zásada: nepřekračovat časový limit jak prohřívání, tak ochlazování.

1. fáze – očista a příprava

Před vstupem do prohřívárny je vždy povinné osprchování vlažnou vodou. Dospělá osoba drží malé dítě v náručí, větší dítě sprchuje vlažnou vodou z flexibilní hadice způsobem podle Kneippa, tj. nejprve nohy, pak záda, ruce, břicho a hrudník naposled. Hlavu (zejména zátýlí) ne! Obličej se jen opláchne vodou z dlaně. Očistná fáze nesmí překročit dvě minuty.

2. fáze – pobyt v prohřívárně

Starší kojence a mladší batolata (tj. děti kolem 3 let věku) je možno již uložit na textilní podložku na lehátku, ale chránit je tělem před přímým sáláním tepla z topidla a nepřikrývat je. Dospělý sleduje reakce dítěte na vliv horka. Pokud je dítě v horku neklidné, musí být vzato do náruče. Neklid (i pláč) během expozice horka je jedinou známkou reakce dítěte na přímé působení intenzívního tepelného podnětu, proto je potřeba nejprve ochladit dítěti tvář a nosní vstup vlhkou žínkou nebo navlhčenou dlaní, případně z dlaně vytvořit stříšku před nosním vstupem (vlhká komůrka). Neklid dítěte se nemá prodlužovat a je nutno s ním odejít k ochlazení.

3. fáze – ochlazování

Ochlazení, předcházející vstupu do horka i následné po prohřátí dítěte, lze absolvovat sprchováním za použití vlažné vody a krátkého závěrečného postříknutí těla chladnou vodou (vynechává se zátylek hlavy a obličej), anebo krátkým ponořením do vody bazénku s vynecháním ponořování hlavy.

4. fáze – ukončení

Po krátkém osprchování vlažnou vodou osušit povrch těla a vlasy. Podat nápoj (přírodní ovocnou šťávu, bylinný čaj; kojence je nejlépe nakojit) a uložit ke spánku.

Délka expozice: čim mladší dítě, tím kratší prohřívání i ochlazení. Expozice horka podle toho kolísá do 2-3 minut v 1. roce, do 5 minut v 2. roce věku. Prodlužování prohřívání nad pět minut je u těchto dětí neúčelné, i když nevyvolává poškození dětského organizmu. Ochlazení v chladné vodě je jen sekundové, ve vlažné vodě má trvat maximálně do 1 minuty.

Frekvence saunování: Běh (cyklus) saunování (tj. 1.-4. fáze) stačí absolvovat jednou, případně jej lze ještě jednou krátce opakovat, ne víckrát; saunovat 1x týdně plně postačuje.

K doplnění: Uvedený způsob saunování dětí je založen na odzkoušené metodě saunování dětí ve stovkách jeslí a mateřských škol u nás v průběhu posledních 45 let a na staletých zkušenostech finských rodičů. Zahájit saunování lze v kterémkoliv ročním období. Dokonalé prohřátí chrání před působením chladu i v tuhé zimě. Fyziologická odezva dětského organizmu je okamžitá, zejména v oblasti zvýšení imunity. Po saunování je na cestu domů mít vyhovující pokrývku hlavy a obuv.